Zadbaj o czystość w warsztacie i na budowie

Artykuł / Porady

Zachowanie niezbędnej czystości w warsztacie bądź na budowie jest niezwykle ważne. Do tej pory najlepszą metodą sprawnego oraz skutecznego czyszczenia i konserwacji maszyn jest mycie wysokociśnieniowe.
Od czego zależy skuteczność czyszczenia wysokociśnieniowego? Składa się na to wiele czynników, w tym mechaniczne. Czym większy wydatek wody tym większe ciśnienie udaru – siła uderzenia w czyszczoną powierzchnię. Ciśnienie te powinno mieścić się w przedziale od 750 do 1200 l/h, a nawet 3000 l/h przy pracy z większą ilością lanc. Uporczywe zabrudzenia na niewielkiej powierzchni usuniemy przy ustawieniach kąta natarcia 0º i maksymalnej sile udaru. Kąt 90º i minimalna siła udaru pozwalają nam natomiast na czyszczenie niewielkich zabrudzeń na dużych powierzchniach. O optymalnym efekcie czyszczenia decyduje odległość dyszy wysokociśnieniowej od obiektu – maksymalnie 30 cm.
W skuteczności mycia liczą się również czynniki fizyko-chemiczne. Wspomagające działanie środków czyszczących jest zależne m.in. od temperatury oraz czasu ich działania. Silnie skoncentrowany preparat działa już po kilki sekundach. W przypadku uporczywego i trudnego do usunięcia brudu, warto skorzystać z żelu bądź piany aktywnej. Ich konsystencja pozwoli na dłuższe pozostanie środka na powierzchni czyszczonej maszyny. Przy usuwaniu konserwacji antykorozyjnej, smarów bądź fosfatowaniu wysokociśnieniowym niezbędna jest wysoka temperatura wody.