Tapetowanie ścian – przygotowanie podłoża

Artykuł / Porady

Nie tylko od wyboru odpowiedniej tapety zależy jej końcowy efekt. Równie ważne jest odpowiednio przygotowane podłoże. Do prac związanych z tapetowaniem ścian należy się przygotować. Od czego zacząć?
Tapetowanie ścian wymaga większej precyzji aniżeli ich malowanie. Tapety nie ukryją niedoskonałości podłoża. Nieodpowiednio przygotowana ściana skutkuje szybkim oderwaniem się od niej materiału, a co za tym idzie stratą naszych pieniędzy i czasu.
Zanim przejdziemy do tapetowania oceńmy stan naszego podłoża. Bezwzględnie musimy usunąć pozostałości po wcześniejszej tapecie. Ściana powinna być gładka, sucha, czysta, trwała i lekko chłonna. Za pomocą masy szpachlowej wyrównajmy wszelkiego rodzaju ubytki. W przypadku ścian gipsowo – kartonowych niezbędne jest zaszpachlowanie rowków oraz ich oszlifowanie. Ściany, które wcześniej były wykończone farbą olejną musimy przetrzeć papierem ściernym. Dzięki temu zyskamy lepszą przyczepność kleju. Na końcu pozbądźmy się tłustych plan i kurzu.
Dzień przed tapetowaniem należy dokonać odpowiedniego zagruntowania powierzchni. Proces ten pozwoli wyrównać chłonność i wzmocnić ściany. Ściany pokryte farbami emulsyjnymi nie wymagają gruntowania, trzeba je tylko wcześniej umyć specjalnym płynem.
Przed położeniem tapety o jasnej barwie warto pomalować ścianę na jasny kolor farbą emulsyjną. Sprawi to, że wcześniejszy kolor nie będzie prześwitywał przez tapetę. Przed samą pracą zdemontujmy gniazdka, listwy przypodłogowe i grzejniki.