Sprzęty podwieszane w łazience – stelaże instalacyjne

Artykuł / Porady

Podwieszane sprzęty sanitarne świetnie sprawdzą się w łazienkach o małym metrażu. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiszący sedes, umywalkę, bidet, baterią oraz uchwyty dla niepełnosprawnych. Tego typu sprzęt świetnie zda rolę w małych pomieszczeniach.
Sanitariaty na stelażu nie tylko optycznie powiększają pomieszczenie, dają nam trochę wolnego miejsca, ale również sprawiają, że łazienka staje się lekka i nowoczesna. Zanim przejdziemy do instalacji sedesu etc. wybierzmy odpowiedni stelaż instalacyjny. Jego dobór zależy od rodzaju materiału, z którego wykonana jest ściana. Stelaże tego typu mogą być zainstalowane do podłogi, ściany bądź do jednego i drugiego na raz.
Do zabudowy ciężkiej, a więc do ścian murowanych mamy przeznaczony specjalny rodzaj sprzętu. Pracę zaczynamy od przykręcenia do podłoża ramy oraz zbiornika spłukującego. Następnie podłączamy spłuczkę do instalacji wodociągowej. Kolejnym krokiem jest przykręcenie śrub mocujących miskę ustępową oraz skontrowanie ich śrubami. Końcowo obmurowujemy stelaż oraz zajmujemy się pracami wykończeniowymi, jak otynkowanie bądź okrycie konstrukcji płytami gipsowo – kartonowymi. Całość możemy przyozdobić odpowiednią wykładziną. Ostatnim etapem jest montaż miski ustępowej.
Stelaże do zabudowy lekkiej przeznaczone są do ścian działowych konstrukcji szkieletowej. Stelaż instalacyjny cechuje się solidnością, wytrzymałością, trwałością. W przypadku stelaża sedesowego i bidetowego wytrzyma on nawet obciążenie 400 kg, umywalka natomiast 200 kg.
Niektóre stelaże możemy montować na specjalnych ściankach wewnątrz pomieszczenia, oddzielających np. jeden sanitariat od drugiego (wannę od toalety). Ściana taka powinna mieć masę właściwą, co najmniej 220 kg na metr kwadratowy, podłoże natomiast, na którym ustawimy stelaż powinno mieć nośność 5N na milimetr sześcienny. Urządzenie przytwierdzimy do ściany za pomocą śrub z kołkami rozporowymi.
Stelaż instalacyjny najczęściej obudowujemy wodoodporną płytą gipsowo – kartonową o grubości 18 mm bądź dwiema płytami o grubości 12,5 mm. Ważne jest by w płytach tych wyciąć otwory na rury, spłuczkę i śruby.
W przypadku montażu urządzeń narożnikowych użyjmy specjalnego stelażu bądź uchwytów narożnych.