Odnawianie ogrodzenia drewnianego

Artykuł / Porady

Ogrodzenia drewniane wymagają o wiele częstszej konserwacji aniżeli metalowe. Łuszcząca się farba, naloty na drewnie etc. sprawiają, że nasz płot wygląda nieestetycznie. Dodatkowo warunki atmosferyczne, uliczne błoto, sól przyspieszają niszczenie naszej powierzchni.
Najlepszym czasem na malowanie płotu są ciepłe, suche i słoneczne dni (od 5 do 25 stopni).
By spowolnić proces niszczenia drewna należy go zaimpregnować. W tym celu możemy użyć impregnacji próżniowo-ciśnieniowej. Renowację naszego ogrodzenia zaczynamy od oceny stanu desek i powłoki. Wyblakłe, spękane i stare powłoki usuwamy. W przypadku niewielkich powierzchni wystarczy przetarcie jej papierem ściernym. Gdy nasze ogrodzenie jest znaczących rozmiarów lepiej skorzystać ze szlifierki mechanicznej. Nie zapominajmy, ze szlifowanie powinno się przeprowadzać w kierunku włókien. Częstym przypadkiem jest zarośnięcie ogrodzenia mchem. W celu jego usunięcia użyjmy specjalnych środków. Końcowo wypolerujmy nawierzchnie ogrodzenia papierem ściernym i przetrzyjmy mokrą szmatką w celu pozbycia się kurzu i pyłu.
Oczyszczoną drewnianą powłokę możemy zaimpregnować. W celu wybrania najlepszego środka warto dokładnie zapoznać się z jego parametrami technicznymi.
Po zaimpregnowaniu ogrodzenia możemy przystąpić do nakładania farby dekoracyjnej. Powinniśmy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. Do wyboru mamy wiele preparatów. Lakiery podkreślą usłojenie drewna i stworzą powłokę odporną na warunki atmosferyczne. Lakierobejca nada drewnu kolor z połyskiem i zabezpieczy go przed wilgocią i szkodliwym działaniem promieni UV. Lazury zabezpiecza drewno przed grzybami oraz działaniem czynników atmosferycznych.