Kolejność prac wykończeniowych

Artykuł / Porady

Kolejność prac wykończeniowych jest bardzo ważna. Niektórych czynności nie możemy wykonywać jednocześnie, a inne wręcz przeciwnie – powinniśmy. Sprawdź, od czego zacząć i na czym skończyć.
1) Zanim przejdziemy do prac wykończeniowych należy zająć się kuciem wszelkiego rodzaju ścian, (jeśli mamy przewidziane je w planie). Pamiętajmy, że ściany nośne możemy ruszać tylko i wyłącznie po kontakcie z architektem. Każda poprawka wiąże się również z otynkowaniem.
2) Pierwszym etapem prac wykończeniowych jest układanie płytek ceramicznych oraz kamiennych. Pierw stosujemy wylewkę, następnie po określonym przez producenta czasie kładziemy płytki. Pamiętaj by przed tego typu pracami zabezpieczyć sprzęt, ściany etc. folią izolacyjną.
3) Sanitariaty montujemy przed placami glazurniczymi, aczkolwiek ich plan powinien być przygotowany na długo przed rozpoczęciem samego remontu.
4) Drewniane posadzki i panele możemy montować równolegle do schodów. Pamiętajmy, że prace te wykonujemy na suchym podkładzie o wilgotności do 3%.
5) Ościeżnice drzwi i cokołów kupujemy zazwyczaj razem z drzwiami.
6) Cyklinowanie posadzek drewnianych zależy od rodzaju cykliniarki. Zaraz po tym procesie należy odpylić, zaszpachlować i wypolerować podłoże.
7) Malowanie zaczynamy zawsze od sufitu. Powierzchnia schnie około 2 dni. Warto wybierać taki produkt, który ma określone zastosowanie np. farba do pokoju dziecięcego.
8) Lakierowana posadzka schnie ok. 7 dni, a minimalna ilość warstw substancji to trzy.
9) Wykładziny to praca, którą możemy wykonać samodzielnie. Pamiętajmy o odpowiednim zapasie materiału.
10) Na samym końcu malujemy strefy komunikacyjne, czyli przedpokój i korytarz.
11) końcowym etapem prac wykończeniowym jest wstawianie skrzydeł drzwi.